نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نواختن زنگ پژوهش َدر مدارس استان یزد

نواختن زنگ پژوهش َدر مدارس استان یزد


مراسم نمادین نواختن زنگ پژوهش در دبیرستان دخترانه فاطمیه ناحیه یک یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش اداره کل استان یزد؛ "مهران فاطمی" استاندار یزد در این مراسم گفت: در کشور ما مشکلات و معضلات مهمی وجود دارد که مسیر حل آن علم و فناوری و تحقیق و پژوهش است.

وی افزود: علم و فناوری و قدرت علمی تنها ابزار دنیای غرب جهت پیشی گرفتن و تسلط آن ها بر سایر کشورها است ،کشورهای بدون قدرت علمی محکوم به فنا هستند.

استاندار گفت:اگر بخواهیم عقب ماندگی از پیشرفت را طی کنیم تنها راه میان بر برای ما توجه به خلاقیت و نوآوری و فناوری است و دروازه ورود مسئله پژوهش می‌باشد و محل شروع این راه مدرسه است و دانش آموزان عنصر خلاق و نوآور این مسیر هستند .

فاطمی تاکید کرد برای قدم نهادن در این مسیر نیازمند یک مدرسه پژوهشگر و معلمین پژوهنده و دانش آموزان پرسشگر و اهل تحقیق و پیگیر هستیم. 

"محمدکاظم رحیمی نژاد" مدیر کل آموزش و پرورش گفت: آن چیزی که انسان را از یک موجود زیستی تبدیل به یک موجود متفاوت که واژه احسن الخالقین در موردش صدق میشود تبدیل می‌کند، تفکر و اندیشه ورزی است .

وی افزود: در دین به تفکر و تأمل بسیار تاکید شده است، زیرا میزان تفکر ما معرف میزان فاصله هایی است از زیستی بودن تا نوعی الهی بودن و در قرب الهی قرار گرفتن، هرچه این تفکر بیشتر بر رفتار و تصمیمات ما حاکم باشد قطعاً تصمیمات ما ارزشمند تر است.

رحیمی نژاد اذعان داشت:  دانش آموز در صورتی می‌تواند خودش را دانش آموز تلقی کند که سهم فکر و اندیشه را در مسیر زندگی تحصیلی و حتی زندگی شخصی خود بداند، طبیعی است که نظام آموزش و پرورش و نظام دانشگاهی باید فعالیت های خود را متمرکز کند و زمینه های تفکر را فراهم کند .

رحیمی نژاد گفت: باید دوره پیش دبستانی را با این رویکرد شروع کنیم که فعالیت های دبستانی پروژه محور باشند حتی در همان قدم اول و با این رویکرد دانش آموزان کار خود را شروع می کنند و تفکر را محور کار خود قرار می دهند .

مدیر کل آموزش و پرورش اذعان داشت: روش های فعال و مشارکتی در مقطع ابتدایی به‌تدریج دارد جای خود را باز میکند برای همین منظور است که دانش آموز مبتنی بر محفوظات کار نکند برای هر موضوعی بداند که نیاز به تفکر دارد.

وی افزود : با نگاه به شعارهای هفته پژوهش می بینیم که خیلی مدبرانه به نقطه‌های عطف گسترش فرهنگ پژوهش توجه شده است،  امروز با محوریت جهاد تبیین داریم کار را شروع می کنیم با پیشرفت هایی که در حوزه علمی و فناوری اتفاق افتاده است باید به خودمان یادآور شویم که این مدرسه است که می‌تواند آینده سازان خلاق را تربیت کند به عنوان شعار دومین روز هفته پژوهش.

رحیمی نژاد گفت : باید به مدرسه توجه داشته باشیم که آینده سازان خلاق با تحول در روش ها قدم بردارند و با گسترش رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه ارکان اقتصاد دانش بنیان را به عنوان شعار سوم هفته پژوهش طراحی کردیم چون بدون رشته های علوم انسانی در کنار رشته های علوم پایه این کار ممکن نیست که یک اقتصاد دانش بنیان را برنامه‌ریزی کنیم  اگر این اقدام ها در مدارس انجام شود زمینه ای فراهم می‌شود که دانشگاه‌های ما مبدا تولید علوم دانش بنیان باشند.

وی در ادامه گفت: چهارمین شعار هفته پژوهش به این مضمون است که ما می‌توانیم مدعی باشیم که پژوهش و فناوری را به عنوان مرجعیت دیپلماسی علمی معرفی کرد و در حد شعار نباشد و اقدام شود،در چنین جامعه‌ای سرآمدان علمی آن‌ها پیشروان پژوهش و فناوری خواهند بود.

رحیمی نژاد گفت : در این راستا باید حرکت هایی را در مدرسه و دانشگاه انجام دهیم تا بتوانیم علیرغم تهدیدها جامعه را در این حوزه پیش ببریم.

گفتنی است در پایان این مراسم استاندار ضمن نواختن زنگ پژوهش از دانش آموزان پژوهشگر منتخب کشوری پژوهش سراهای دانش آموزی و مدیران مدارس و رابطین آن‌ها تجلیل و از نمایشگاه هفته پژوهش بازدید کرد.