نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

زنگ شکوه دانش در استان یزد به صدا در آمد

زنگ شکوه دانش در استان یزد به صدا در آمدبه گزارش "پريساجلاليان"کارشناس مسئول سنجش اداره سوادآموزي ناحيه يك ،در دهمین روز سال تحصیلی جدید ، آیین زنگ شکوه دانش به همت اداره سواد آموزی ناحیه یک و معاونت سوادآموزی استان یزد و با حضور "جدیدی" معاون سیاسی اجتماعی فرماندار یزد ، تعدادی از مسئولین اداره کل آموزش و پرورش استان و مسئولین ناحیه دو و یک و تعدادی از سوادآموزان و آموزش دهندگان از هردو ناحیه در هنرستان حاج علی اکبر سالاری انجام شد  .

پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید "زهره امیرچقماقی"مدیر ناحیه یک ضمن عرض خوشامدگویی به مسئولین، تجلیل از سوادآموزان و ترغیب به امر باسوادی را امری پسندیده و سوادآموزی را تکلیف دینی و خدایی دانست.

وی افزود: ایران یکی از کشورهایی است که علاوه بر آموزش های رسمی مقاطع مختلف تحصیلی ، به سواد آموزی به عنوان فرصت دوم برای جبران و اعاده حقوق معطل شده افراد محروم از سواد می نگرد و آن را به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از نظام آموزشی بر می شمارد . مسئله آموزش بزرگسالان بعد از انقلاب در ایران با پیام امام خمینی(ره) مبنی بر‌آن که «لازم است تمام بی‌سوادان، برای یادگیری و تمام خواهران و برادران باسواد برای یاددادن، بپا خیزند»؛ ‌آغاز شد . اهمیت سواد آموزی در دوران بعد از انقلاب اسلامی تا بدانجاست که منجر به شکل گیری کانونی به نام سازمان نهضت سواد آموزی در راستای دستیابی به آرمانی مقدس با هدف ریشه کنی هرگونه بی سوادی در کشور شد.

وی گفت: اولین کلمه و نخستین فرمان آخرین کتاب آسمانی، امر به خواندن است. چنین کتابی و چنان آیینی، مسلمانی را که نخواند و ننویسد، سرزنش می کند.

آموزاندن، بهایی بود که پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) برای آزادی اسیران جنگ بدر مقرر فرمود، و آموختن، هنری است که همه توانایی ها و هنری های دگر، از آن می جوشد و سر برمی آورد. راست است که از دانایی می خیزد و دانستن، توانستن می آفریند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش وپرورش استان یزد در این مراسم ضمن تبریک بمناسبت آغاز سال تحصیلی جدید و قدردانی از زحمات همکاران خود ، گزارشي  از فعاليتهاي سوادآموزي  ارائه کرد .

" مرآت امین الرعایا" به  برنامه های  سوادآموزی  جهت تحقق  باسوادی 100 درصدی دراستان یزد اشاره کرد وافزود : جایگاه استان یزد در کل کشور در مقایسه نرخ باسوادی ایران با دیگر کشورهای پیشرفته و تازه توسعه یافته بسیار عالی می باشد که این مهم برای استان مایه مباهات و افتخار است و از زحمات مسئولین از صدر تا ذیل سپاسگزارم.

وی در ادامه به تفسیر شعار سازمان ملل در خصوص سوادآموزی پرداخت.

در ادامه مراسم آموزش دهنده ها؛ خانم ها "رحمانی" و "کریمی" به بیان خاطرات دوران آموزش سواد آموزی خود پرداختند و سپس زنگ شکوه دانش توسط مسئولین به صدا در آمد.

در پایان توسط معاون فرماندار دو کلاس بصورت نمادین افتتاح نموده و ضمن بازدید از کلاس های سوادآموزی با اهدای هدایایی از سوادآموزان و آموزش دهندگان تقدیر کرد .