نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

روز جهانی سوادآموزی گرامی باد

روز جهانی سوادآموزی گرامی باد17شهریور 1402 مصادف با 8 سپتامبر2023 روز جهانی سواد آموزی (international literacy day )

اولین دستور خداوند متعال بر آخرین پیام آور وحی، دستور به خواندن بود. از این رو، سوادآموزی از مهمترین و اصلی‌ترین برنامه‌های دین مبین اسلام بوده است تا از این طریق افق‌های روشنی پیش‌روی انسان‌ها گشوده و موجبات پیشرفت و اعتلای جوامع، کیفیت زندگی جمعی را به‌طور مطلوبی فراهم گردد.

 همانطورکه همه می دانند سوادآموزی یک حق اساسی و موتور اصلی توسعه انسانی است که راه را برای استقلال، آموختن مهارت‌ها، بیان فرهنگی و مشارکت کامل در جامعه هموار می‌سازد.سوادآموزی کلید فراگیری دانش، مهارت‌های بین فردی، تخصص و توانایی همزیستی در اجتماع است؛ این مهارت‌ها اساس جامعه نوین را تشکیل می‌دهد.

هم اکنون یکی از مهمترین شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع ارتقای سطح دانش و میزان سواد نیروی انسانی یا به تعبیری احسن سرمایه انسانی آن جامعه است. در واقع از طریق آموزش سرمایه‌های انسانی، می‌توان به توسعه فرهنگی، اجتماعی، ‌اقتصادی و سیاسی دست یافت.

 سازمان بین المللی«یونسکو» در تعریف سواد ، «توانایی ایجاد تغییر» را ملاک باسوادی قرار داده است . یعنی شخص باسواد، باید بتواند با استفاده از خوانده‌ها و آموخته‌های خود، تغییری در زندگی خود ایجاد کند. به شکلی که مهارت‌ها و دانش‌آموخته شده ،باعث ایجاد تغییر معنادار در زندگی شود، آنگاه می‌توان گفت این فرد انسانی باسواد است.

نام‌گذاری روزی به‌عنوان روز جهانی سوادآموزی نشانگر جایگاه و اهمیت شاخصه سواد در جامعه بشری است چراکه باسوادی زمینه اعتلای انسان و نیل به زندگی سالم است که بدون تشریک مساعی  همه نهادهای جامعه و جز با همیاری و همدلی فعالان عرصه فرهنگ، میسر نخواهد شد

اداره سوادآموزی این مدیریت وظیفه دارد ضمن تبریک و بزرگداشت روز جهانی سواد آموزی و ارج‌نهادن به زحمات و تلاش‌های بی‌شائبه خدمت‌گزاران عرصه سوادآموزی ، پیشکسوتان ارزشمند، آموزش‌دهندگان مشفق و پرتلاش ، از تمامی این عزیزان سپاس‌گزاری نماید. امید آنکه بتوانیم با بهره گیری از رهنمود مقام‌معظم رهبری(مدظله العالی) که فرمودند: « سواد آموزی تنها یک خدمت اجتماعی نیست، بلکه ابزاری حتمی برای ماندگاری انقلاب است » خالصانه در راستای حفظ انقلاب و ارزشهای آن انجام ‌وظیفه نماییم.

توفیق روز افزون  تمامی تلاشگران عرصه سواد آموزی را از خداوند علم وبصیرت خواستاریم .

 

                                                                              ومن الله التوفیق

 

                                                                         اداره سواد آموزی ناحیه یک