نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آموزش حقوق شهروندی برای دانش‌آموزان برگزار شد

آموزش حقوق شهروندی برای دانش‌آموزان برگزار شد


آموزش حقوق شهروندی با حضور 100 نفر از دانش آموزان دوره متوسطه و با موضوع تعریف شهروند و حقوق شهروندی به صورت مجازی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش ناحیه یک، کارشناس مسئول حقوقی آموزش و پرورش ناحیه یک در ابتدای جلسه به اهمیت مسائل حقوقی پرداخت و گفت: آشنایی با مسائل حقوقی به خصوص حقوق مدنی مورد نیاز است و یکی از عمده ترین عوامل توسعه یافتگی این است که فرد بداند حقوقش به عنوان یک شهروند چیست.

"مریم قانع" در ادامه به تعریف حقوق شهروندی پرداخت و گفت: شهروند به کسی اطلاق می شود که تحت الحمایه حکومتی باشد و قوانین و مقررات حکومت را به رسمیت بشناسد.

وی به توضیح سرفصل های حقوق شهروندی پرداخت و گفت: یکی از بسترهای مهم برای آموزش حقوق شهروندی، آموزش وپرورش و به ویژه مدارس می باشند و می بایست در مدارس دانش آموزانی با هویت، مسئولیت پذیر و آگاه به حقوق قانونی خود تربیت شوند.

وی افزود: بالاترین قانون که قوانین دیگر باید از آن حمایت کنند قانون اساسی است که وظیفه اصلی شورای نگهبان حفاظت از قانون اساسی است؛ و ۲۴ اصل در قانون اساسی، حقوق ملت است.

"قانع" به تشریح منشور حقوق شهروندی و قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران پرداخت وافزود: دانش آموزان باید در ارتباط با حق زندگی، حقوق وآزادی های فردی، حقوق وتکالیف دانش آموزان در مدرسه واجتماع و.... آگاهی کاملی داشته باشند.