نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آغاز سنجش سلامت کودکان بدو ورود به دبستان

آغاز سنجش سلامت کودکان بدو ورود به دبستانخانواده‌های دارای فرزند هفت ساله از 21 خرداد ماه همزمان با ثبت نام اولیه فرزندشان به پایگاه های سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان معرفی خواهند شد.

به گزارش اداره آموزش و پرورش استثنایی استان یزد " مصطفی پایدار" رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان گفت: مدارس ابتدایی با دریافت مدارک دانش آموزان ضمن ثبت نام اولیه آنان در پایه اول ابتدایی مشخصات دانش آموزان را در سامانه الکترونیکی سنجش سلامت سال تحصیلی 97-96 وارد می کنند و پس از تعیین نوبت ایشان را به یکی از پایگاه های اولیه سنجش سلامت معرفی می‌کنند.

وی گفت: براساس تصمیم شورای برنامه ریزی و سیاست گذاری سنجش سلامت  وزارت آموزش و پرورش ، امور مربوط به ثبت نام ، نوبت دهی و ثبت اطلاعات شناسنامه سلامت دانش آموزان به صورت الکترونیکی انجام می پذیرد .

پایدار گفت : کار نوبت دهی دانش آموزان در مدارس محل تحصیل دانش آموزان از 10 خرداد شروع شده و انجام معاینات سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان از 21 خرداد لغایت شهریورماه در 16 پایگاه سنجش اولیه در سطح استان و یک پایگاه تخصصی در مرکز استان انجام خواهد شد.وی گفت: در شهر یزد پنج پایگاه سلامت اولیه و یک پایگاه تخصصی برای سنجش سلامت کودکان در حال ورود به دبستان در نظر گرفته شده است و ابراز امیدواری کرد امسال بیش از 25 هزار کودک هفت ساله بدو ورود به دبستان و 9600 نفر نوآموز پیش دبستانی در سطح استان در فرایند سنجش سلامت شرکت کنند.

پایدار افزود: در فرایند سنجش سلامت ، دانش آموزان در زمینه های بینایی، شنوایی، قد و وزن، دهان و دندان، آمادگی تحصیلی، اختلال رفتاری، گفتاری و اوتیسم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.ایشان افزودند کار سنجش سلامت کودکان در دو مرحله ارزیابی اولیه و تخصصی انجام خواهد شد. در مرحله مقدماتی ارزیابی های بهداشتی ، بینایی، شنوایی ، آمادگی تحصیلی ،  پایش رشدی ، ارزیابی اختلالات گفتاری ، دهان ودندان ومعاینات پزشک عمومی بررسی می شود و درصورتی که کودک درهریک ازمراحل ارزیابی موفق به کسب نمره لازم نشود برای ارزیابی تخصصی معرفی می گردد. دراین مرحله نوآموزانی که نیاز به ارزیابی تخصصی نداشته باشند پس از انجام معاینات به دبستان مورد تقاضای ثبت نام خود معرفی می شوند.رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان با اشاره به این که براساس آمار های ملی و جهانی بین 10 تا 15 درصد از کودکان به نحوی دچار نارسایی های جسمی ، حسی یا رشدی هستند و تشخیص به موقع این کودکان نه تنها می تواند از بروز یا تشدید بیماری و معلولیت ها ی ایشان جلوگیری کند بلکه موجب پیشگیری از مشکلات آموزشی و کمک به درمان و یا کاهش اثرات ناهنجاری های مربوطه نیز خواهد شد بنابر ابن هدف از برگزاری سنجش سلامت کودکان بدوورود به دبستان را تشخیص و شناسایی به موقع نارسایی های جسمی کودکان ، پیشگیری از بروز و تشدید بیماری ها ، ارزیابی وضعیت آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان ، تشخیص به موقع کودکان با نیازهای ویژه و جایدهی صحیح آنان در نظام آموزشی همچنین کمک به جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان در طول دوران تحصیل عنوان کرد .

ایشان از خانواده های محترم دانش آموزان مورد نظر درخواست کرد ضمن مراجعه به موقع به مدارس محل ثبت نام فرزندشان جهت اخذ نوبت و دریافت معرفی نامه ، با همراه داشتن مدارک زیر در موعد مقرر به پایگاه های اولیه ای که از طرف آموزش و پرورش استثنایی تعیین شده است مراجعه و خدمات مربوطه را دریافت نمایند :

 1- اصل شناسنامه دانش آموز و والدین .

2- کارت واکسینا سیون کامل شده( والدین قبل ازحضوردرپایگاه سنجش برای تکمیل کارت واکسن فرزند خود به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند.)

3- هزینه ارزیابی ومعاینات مربوطه  

4- معرفینامه از دبستان محل ثبت نام کودک .( بواسطه ثبت نام الکترونیکی در سامانه سنجش )

5- یک قطعه عکس 4*3 کودک

توصیه های لازم به والدین هنگام مراجعه به پایگاه های سنجش :

 رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان و دبیر اجرایی سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان تاکید کرد : خستگی و گرسنگی از جمله عواملی هستند که بر عملکرد کودک تاثیر نامطلوب دارند  لذا اطمینان حاصل شود که کودک خسته یا گرسنه نباشد.

همچنین از به کار بردن کلماتی نظیر تست ، آزمون و ... که ممکن است موجب نگرانی و اضطراب کودک شود خودداری شود .

لازم به ذکر است ، برنامه سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان از سال 1372 تاکنون و با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرا می‌شود.

تلفن پاسخگوی به پرسش های مردمی و رسیدگی به مشکلات احتمالی ( 37252700 ) واحد تشخیص و توانبخشی اداره آموزش و پرورش استثنایی استان یزد است.

 

آدرس مشخصات پایگاه های ناحیه یک یزد

ردیف

نام پایگاه

( آموزشگاه)

شماره پایگاه

نوع پایگاه

ناحیه/ منطقه

نام و نام خانوادگی

 مسئول پایگاه

شماره تلفن همراه

 مسئول پایگاه

شماره تلفن پایگاه

نشانی  پایگاه

1

شهید موسوی

100

الف

یزد - ناحیه یک

بمانعلی  جعفری

09132511826

37255678

بلوار 17 شهریور-  کوچه آموزش و پرورش ناحیه یک ،  کوچه شهید لوک زاده (کوچه پشت اداره بازرگانی و دبیرستان نمونه ملک ثابت)، دبستان شهید موسوی

2

صدریه

101

الف

یزد- ناحیه یک

محمدرضا غفاری

09132590951

36223838

چهارراه بعثت – ابتدایی خیابان انقلاب،کوچه پیرعلم، آموزشگاه صدریه

3

مهر رسولیان

48

ب

پایگاه سنجش تخصصی یزد

سرور همتی

09173202764

37280727

یزد- میدان همافر ،جنب بانک ملی.پایگاه سنجش تخصصی مهررسولیان